Udostępnianie i przekazywanie informacji sektora publicznego w celu ponownego wykorzystywania dokonywane jest na zasadach i w trybie określonych w ustawie z dnia 25 lutego 2016 r. o ponownym wykorzystywaniu informacji sektora publicznego (Dz. U. z 2019 r. poz. 1446), zwanej dalej „Ustawą”.
Informacje sektora publicznego opublikowane w Biuletynie Informacji Publicznej KOWR (BIP KOWR) oraz na stronie internetowej KOWR dostępne są bezpłatnie w celu ich ponownego wykorzystywania.
Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa określa następujące warunki ponownego wykorzystywania informacji sektora publicznego:
Jeżeli ponowne wykorzystywanie informacji sektora publicznego nie spełnia powyższych warunków, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa nie odpowiada za treść przekazywanych przez osoby trzecie informacji.
Powyższe warunki stanowią ofertę w odniesieniu do informacji sektora publicznego opublikowanych w BIP KOWR oraz na stronie internetowej KOWR. Ponowne wykorzystywanie tych informacji uważa się za przyjęcie przedmiotowej oferty przez użytkownika.
Jeżeli zgodnie z zapisami art. 21 Ustawy wymagane jest złożenie wniosku o ponowne wykorzystywanie, wniosek ten można przesłać:
Centrali KOWR: uip.centrala@kowr.gov.pl
lub wybranego Oddziału Terenowego KOWR:
uip.ot_Czestochowa@kowr.gov.pl
uip.ot_Pruszczgdanski@kowr.gov.pl
Wniosek o ponowne wykorzystywanie informacji sektora publicznego powinien zawierać elementy wskazane w art. 21 ust. 3 Ustawy, natomiast w przypadku wniosku określonego w art. 21 ust. 2 należy również uwzględnić wymagania określone w art. 21 ust. 4 Ustawy.
Informacje sektora publicznego przekazuje się na wniosek na identycznych warunkach, jakie zostały określone powyżej w stosunku do informacji udostępnionych w BIP KOWR oraz na stronie internetowej KOWR.
Co do zasady za ponowne wykorzystywanie informacji sektora publicznego przekazanych na wniosek nie pobiera się opłat.
Jednakże w przypadku przekazywania informacji wymagającej wykorzystania znacznej ilości papieru lub wielu dysków CD/DVD, KOWR zastrzega sobie prawo do nałożenia opłaty pokrywającej koszt zużytych materiałów. Natomiast w przypadku wniosku określonego w art. 21 ust. 2 Ustawy, KOWR może nałożyć opłatę uwzględniającą koszty wynikające z dostosowania systemu teleinformatycznego oraz warunków technicznych i organizacyjnych do realizacji wniosku.
Na wydłużenie czasu potrzebnego na przygotowanie i przekazanie przez KOWR informacji sektora publicznego mają wpływ przede wszystkim następujące czynniki:
W przypadku odmowy wyrażenia zgody przez Dyrektora Generalnego KOWR na ponowne wykorzystywanie informacji sektora publicznego, wnioskodawcy przysługuje odwołanie do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, wniesione za pośrednictwem Dyrektora Generalnego KOWR w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji stronie.
W przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku, tj. złożenia przez KOWR oferty zawierającej warunki ponownego wykorzystywania lub również informację o wysokości opłat za ponowne wykorzystywanie, wnioskodawca może złożyć sprzeciw z powodu naruszenia przepisów ustawy o ponownym wykorzystywaniu informacji sektora publicznego w terminie 14 dni od dnia otrzymania oferty. Po otrzymaniu sprzeciwu Dyrektor Generalny KOWR w drodze decyzji rozstrzyga o warunkach ponownego wykorzystywania lub o wysokości opłat za ponowne wykorzystywanie.
W przypadku wniosku określonego w art. 21 ust. 2 Ustawy wnioskodawcy nie przysługuje sprzeciw od oferty.
KOWR dotychczas nie zawarł umowy o udzielenie wyłącznego prawa do korzystania z informacji sektora publicznego, o której mowa w art. 9 ust. 2 i 3 Ustawy.